Jak sprawić, aby wiza studencka działała w USA

Numer infolinii studenckiej GTU

Jeśli jesteś studentem, zapewne zastanawiasz się jak sprawić, aby Twoja wiza studencka w USA zadziałała. Istnieje kilka możliwości. Jedną z nich jest opcjonalne szkolenie praktyczne (OPT). W tym artykule omówimy CPT, zatrudnienie poza kampusem oraz wolontariat. Wszystkie te opcje to dobre sposoby na zdobycie pracy podczas studiów w Stanach Zjednoczonych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Oto niektóre z opcji:

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z praca-bezbarier.pl

Optional Practical Training (OPT)

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem amerykańskiej uczelni, możesz rozważyć skorzystanie z opcji Optional Practical Training (OPT) w ramach wizy studenckiej. W tym czasie zdobędziesz praktyczne doświadczenie, które jest kluczowe dla przyszłego zatrudnienia. Podczas gdy wiele innych krajów oferuje programy pracy po studiach, OPT jest wyjątkową okazją dla amerykańskich pracodawców, aby ocenić twoje zdolności i umiejętności. Wielu pracodawców OPT sponsoruje międzynarodowych absolwentów na ich wizy studenckie, a rząd amerykański dostrzega ten trend.

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem OPT jako wizy studenckiej, istnieją konkretne wymagania. Po pierwsze, musisz uczęszczać na amerykańską uczelnię w pełnym wymiarze godzin przez jeden rok akademicki. Nie obejmuje to zapisów do szkół języka angielskiego. Należy również posiadać status F-1, dobrą opinię akademicką i czynić normalne postępy w kierunku uzyskania stopnia naukowego lub dyplomu. Nie można również korzystać z OPT dłużej niż 12 miesięcy z rzędu. Aby tego uniknąć, należy postępować zgodnie z instrukcjami.

OPT nie należy mylić z CPT, który jest inną formą upoważnienia do pracy. CPT różni się od OPT, ale pozwala studentom na pracę w USA do 12 miesięcy podczas studiów. Niektórzy studenci mogą kwalifikować się do obu form. Aby dowiedzieć się, czy OPT jest dla Ciebie odpowiedni, porozmawiaj ze swoim doradcą lub skontaktuj się z pracodawcą sponsorującym. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z DSO swojego programu, aby ustalić, czy się kwalifikujesz.

OPT jest dostępny dla programów OPT przed ukończeniem i po ukończeniu. OPT przed ukończeniem jest dla studentów, którzy ukończyli jeden rok akademicki. Studenci, którzy ukończyli stopień Associate kwalifikują się do post-completion OPT. Studenci przed ukończeniem OPT mogą pracować 20 godzin tygodniowo podczas normalnych semestrów, ale mogą pracować tylko połowę tej ilości podczas nauki. W przypadku studentów po ukończeniu studiów, mogą oni pracować w pełnym wymiarze godzin podczas przerw w nauce, kiedy nie mają żadnych zobowiązań akademickich.

Po zatwierdzeniu OPT, studenci otrzymają dostęp do portalu internetowego o nazwie SEVP. Korzystając z tego portalu, studenci mogą aktualizować swoje informacje o zatrudnieniu i dane kontaktowe. Studenci powinni ściśle monitorować te informacje, aby pozostać na właściwej drodze. Jeśli nie zaktualizujesz ich na czas, Twój rekord SEVIS zostanie automatycznie zakończony. Ponadto studenci na OPT muszą zgłosić, że już nie pracują.

CPT

Wiza studencka CPT pozwala studentom na pracę w trakcie szkoły, gdy są zapisani na akredytowany kurs. Mogą oni pracować w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, ale nie w obu. Jeśli zdecydują się na pracę w pełnym wymiarze godzin, muszą to robić tylko przez 12 miesięcy podczas CPT. Po zakończeniu kursu studenci mogą pracować dla dowolnego pracodawcy. Aby zakwalifikować się do CPT, pracodawcy muszą być wymienieni w Systemie Informacji o Studentach i Wizytatorach Wymiany (SEVIS) oraz na formularzu I-20.

Wiza studencka CPT jest przeznaczona na doświadczenie akademickie i nie obejmuje regularnej pracy poza kampusem. Studenci powinni rejestrować wszelkie zatrudnienie w ramach CPT, niezależnie od tego czy jest ono akademickie czy integralnie związane z programem studiów. Ważne jest również, aby zachować kopie poprzednich CPT I-20s do wykorzystania przy ubieganiu się o OPT. Podobnie, upoważnienia CPT są specyficzne dla danego pracodawcy. Osoby, które nie chcą pracować u obecnego pracodawcy muszą ubiegać się o nowe.

Praktyki to kolejny sposób na wykorzystanie CPT. Studenci mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin, ale nie w pełnym, podczas gdy biorą udział w zajęciach. Praktyki mogą być w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, ale nie są uznawane za zatrudnienie. Podczas praktyk, studenci muszą zarejestrować się na co najmniej 6 do 9 godzin zajęć. Podczas semestru wiosennego lub jesiennego, studenci mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin. Staż musi spełniać wymagania określone przez staż.

W zależności od kierunku studiów, możesz kwalifikować się do CPT podczas uczęszczania do szkoły. Ogólnie rzecz biorąc, rząd zezwala na zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, natomiast Twoja szkoła może ograniczyć liczbę godzin. Skontaktuj się z ISS w sprawie konkretnych wymagań kwalifikacyjnych. Możesz również kwalifikować się do OPT, jeśli przenosisz się z instytucji w Stanach Zjednoczonych. Pamiętaj więc, aby przeczytać przepisy i zadawać pytania, aby upewnić się, że otrzymujesz właściwą dokumentację.

Wiza studencka CPT pozwala studentom międzynarodowym F-1 na pracę w okresie COVID-19 podczas nauki w USC. Studenci muszą posiadać status studenta F-1 przez rok przed sugerowaną datą rozpoczęcia CPT. Studenci muszą również mieć konkretny staż lub ofertę pracy związaną z ich kierunkiem studiów i muszą mieć list od pracodawcy. Wnioskodawcy powinni dać sobie czas do trzech tygodni na rozpatrzenie wniosku.

Wolontariat

Jeśli jesteś studentem międzynarodowym, być może zastanawiasz się, jak znaleźć miejsce na wolontariat na wizie studenckiej w USA. Podczas gdy niektóre działania wolontariackie są legalne, inne mogą naruszać prawo federalne i stanowe. Ważne jest, aby skontaktować się z doradcą ds. studentów międzynarodowych, aby dowiedzieć się o konkretnych działaniach, które mogą być odpowiednie dla Twojej sytuacji. Jeśli nie masz pewności, czy możesz wziąć udział w określonym wolontariacie, możesz obejrzeć prezentację przygotowaną przez Helene Robertson i Murray Welsh na konferencji NAFSA Region VIII w dniu 22 listopada 2002 r.

Podczas gdy studenci F-1 i J-1 mogą pracować jako wolontariusze na wizie studenckiej, muszą uzyskać zezwolenie od urzędnika imigracyjnego przed podjęciem pracy poza kampusem. Bez odpowiedniej autoryzacji pracy, studenci mogą naruszyć przepisy i stracić swój legalny status imigracyjny, co może skutkować deportacją lub trudnościami w uzyskaniu legalnego statusu w przyszłości. Powszechnym błędnym przekonaniem na temat wolontariatu jest to, że wykonywanie usług jest równoznaczne z otrzymywaniem wynagrodzenia. Nie jest to prawda – pracujesz za darmo tylko wtedy, gdy nie otrzymujesz wynagrodzenia.

Podczas gdy możesz zostać wolontariuszem na wizie studenckiej w USA bez żadnych ograniczeń, ważne jest, aby pamiętać, że niektóre organizacje mogą wymagać Curricular Practical Training lub innego upoważnienia, zanim będziesz mógł uczestniczyć w bezpłatnym stażu lub pracy. Podczas gdy takie staże mogą być świetną okazją do nauki i nawiązania kontaktów, mogą być ryzykowne, jeśli nie masz odpowiedniego pozwolenia na pracę. Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy wolontariat na wizie studenckiej jest dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem amerykańskim.

Podczas gdy większość działań prowadzonych poza kampusem wymaga zezwolenia od Międzynarodowego Biura Studenckiego (ISSO) i USCIS, niektórzy studenci mogą zdecydować się na nieodpłatny wolontariat w organizacji religijnej lub obywatelskiej. Wolontariat jest świetnym sposobem na nawiązanie kontaktów w swojej dziedzinie i zaangażowanie się w społeczność zainteresowania, jak również zdobycie cennego doświadczenia w tym procesie. Możesz nawet zarobić na tym pieniądze. Możesz nawet znaleźć pracę, która będzie opłacana podczas studiów za granicą.

Zatrudnienie poza kampusem

Zatrudnienie poza kampusem nie jest dozwolone dla studentów F-1 lub studentów M-1, gdy są jeszcze zapisani na swój program. Studenci na wizie M-1 mogą podjąć pracę szkoleniową po ukończeniu studiów. Praca szkoleniowa musi być związana z kierunkiem studiów studenta i musi być zatwierdzona przez wyznaczonego urzędnika szkoły (DSO), który jest osobą prowadzącą bazę danych Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS).

Dla studentów F-1, zatrudnienie poza kampusem jest dozwolone przez 20 godzin tygodniowo podczas roku szkolnego, oraz w pełnym wymiarze czasu pracy podczas przerw. Praca w pełnym wymiarze godzin na wizie F-1 jest legalna, jeśli jest to praca w ramach toku studiów. Aby zakwalifikować się do zatrudnienia poza kampusem, studenci muszą mieć ważny status F1 przez jeden pełny rok akademicki, i w dobrym stanie przez pierwszy rok ich programu. Po uzyskaniu EAD, studenci mogą rozpocząć pracę. Zatrudnienie nie może mieć charakteru kredytowego i nie może mieć wpływu na 12-miesięczne Opcjonalne Szkolenie Praktyczne (OPT).

Jeśli uczęszczałeś do szkoły przez mniej niż rok, nie będziesz mógł otrzymać specjalnego pozwolenia na pracę i będziesz musiał znaleźć inny sposób na utrzymanie. W takim przypadku być może trzeba będzie wrócić do domu lub poczekać na lepszy moment, aby ubiegać się o wizę studencką. Jeśli potrzebujesz czasu wolnego od szkoły, aby zająć się sprawami osobistymi, powinieneś skonsultować się ze swoim DSO, aby zorganizować urlop od szkoły.

Zatrudnienie poza kampusem jest legalne dla studentów F-1, jeśli mają oni dobre wyniki w nauce i potrzebują dodatkowego dochodu. Jednakże studenci F-1 mogą być uprawnieni do pracy w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin podczas przerw w nauce i wakacji. W zależności od okoliczności studenta, zatrudnienie poza kampusem może pomóc mu zarobić pieniądze podczas studiów. Jeśli studiujesz, możesz nawet pracować do 20 godzin tygodniowo podczas szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *