Jak radzić sobie z rozproszeniem uwagi podczas nauki

Jak radzić sobie z rozproszeniem uwagi podczas nauki

Rozproszenie uwagi podczas nauki może być prawdziwym problemem, ale istnieje wiele sposobów, aby sobie z nim poradzić. Metody te sięgają od używania słuchawek z redukcją szumów do upewnienia się, że środowisko, w którym się uczysz jest ciche. Inne techniki obejmują unikanie telewizji i innych rozpraszaczy, a także samoregulację swojego zachowania.

Słuchawki z redukcją szumu

Jeśli kiedykolwiek używałeś słuchawek z redukcją szumu podczas nauki, wiesz, że mogą one rozpraszać. Należy jednak pamiętać, że nie powodują one żadnych uszkodzeń słuchu, więc nie są szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia. Ich działanie polega na uszczelnieniu hałasu otoczenia, co pomaga Ci się skoncentrować bez narażania słuchu na szkodliwe promieniowanie.

Istnieje kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć słuchawki z redukcją szumów, w tym to, jak może pomóc Ci skupić się na swojej pracy. Chociaż te słuchawki mogą być droższe niż standardowe słuchawki, pomogą Ci zachować skupienie i wolność od rozproszenia uwagi. Na przykład podczas nauki w głośnym otoczeniu, słuchawki z redukcją szumów zapobiegną rozproszeniu przez rozmowy wokół ciebie, a także rozmowy innych osób.

W jednym z badań stwierdzono, że pasywne słuchawki NC pomogły studentom skupić się podczas nauki. Podczas gdy wyniki w nauce nie uległy zmianie, studenci rzadziej angażowali się w rozmowy między sobą. Dodatkowo, ich zachowania związane z poszukiwaniem wsparcia wzrosły, gdy nosili słuchawki.

Muzyka z tekstem jest najbardziej rozpraszająca podczas nauki, więc używanie słuchawek z redukcją szumów może zablokować te rozpraszające dźwięki i pomóc Ci się skoncentrować. Będziesz mógł szybciej kończyć zadania i być bardziej kreatywny niż Twoi koledzy, gdy użyjesz słuchawek z redukcją szumów.

Ciche środowisko do nauki

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z rozproszeniem uwagi podczas nauki jest ustawienie cichego środowiska. Łatwo jest stracić koncentrację, gdy jesteś otoczony przez głośne dźwięki i inne rozpraszacze. Stworzenie cichego środowiska do nauki poprawi koncentrację i zmniejszy stres.

Choć może się to wydawać luksusem, ciche środowisko do nauki jest koniecznością dla niektórych studentów. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić sporo czasu. Możesz również rozważyć umieszczenie znaku „nie przeszkadzać” na drzwiach swojego pokoju. Nawet jeśli mieszkasz w głośnym mieście, pokój do nauki, w którym jest mało hałasu, może pomóc Ci skupić się bardziej efektywnie.

Innym sposobem na poradzenie sobie z rozpraszaniem uwagi podczas nauki jest wyznaczenie sobie konkretnego czasu na naukę. Stworzenie harmonogramu pozwala na odłożenie określonej ilości czasu każdego dnia na naukę. W ten sposób nie będziesz musiał radzić sobie z ciągłymi przerwami. Możesz również wyłączyć powiadomienia w telefonie lub ustawić go w trybie „nie przeszkadzać”. W ten sposób możesz studiować, nie pozwalając sobie na przerwanie przez rozmowy telefoniczne lub wiadomości społecznościowe.

Możesz również znaleźć słuchawki z redukcją szumów, które pomogą Ci skupić się na nauce. Należy jednak pamiętać, aby podczas nauki nie słuchać teledysków, ponieważ mogą one rozpraszać. Jeśli chcesz uczyć się słuchając muzyki, spróbuj znaleźć listę odtwarzania muzyki klasycznej lub instrumentalnej, która pomoże Ci się skoncentrować.

Unikanie telewizji

Unikanie telewizji podczas nauki jest kluczową częścią maksymalizacji sukcesu w szkole. Telewizory są dziś wszędzie, od ściennych modeli w poczekalniach lekarskich po kieszonkowe wersje w smartfonach. Urządzenia te mogą być niezwykle rozpraszające, zwłaszcza w czasie odrabiania lekcji. Badania pokazują, że oglądanie telewizji przed nauką może negatywnie wpłynąć na jakość sesji nauki.

Jednym ze sposobów uniknięcia rozproszenia uwagi przez telewizję podczas nauki jest ustalenie limitu czasowego. Może to być trudne do zrobienia przez cały tydzień, ale studenci mogą ustawić limity i harmonogramy, aby być tak produktywnym, jak to możliwe. Innym skutecznym sposobem uniknięcia telewizji jest ustawienie urządzeń cyfrowych jako nagrody za wykonanie pracy domowej. Na przykład, jeśli uczeń ma szczególnie trudny test, może pozwolić sobie na godzinę czasu na zabawę. Podobnie, jeśli uczeń zaliczy egzamin, może pozwolić sobie na godzinę czasu na grę wideo.

Samoregulacja

Samoregulacja jest procesem świadomości i kontroli, który pomaga uczniom skupić się i uzyskać jak najwięcej korzyści z sesji nauki. Na przykład, jeśli siedzisz przy stoliku w bibliotece i nie możesz się skoncentrować na czytanym materiale, spróbuj przenieść się do innego stolika lub przejść do innej części pomieszczenia. Jeśli uczysz się w swoim pokoju, możesz mieć ochotę na rozmowę ze współlokatorem lub rodziną, więc przenieś się do innego stolika lub miejsca. Inne czynniki rozpraszające to hałasy lub technologia, które mogą zakłócić Twoje skupienie.

Samoregulacja może również pomóc Ci w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów. Jest to zdolność do interpretowania sytuacji i planowania reakcji w danej chwili, jak również angażowania się w działania i zadania. Obejmuje dwa wymiary, emocjonalny i behawioralny, które się pokrywają. Kiedy nauczysz się kontrolować swoje uczucia, staniesz się bardziej odporny i lepiej poradzisz sobie z trudnymi sytuacjami w życiu.

Osoby, które zmagają się z samoregulacją mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Może on pomóc Ci nauczyć się strategii i wdrożyć te umiejętności. Psychoterapia jest doskonałym miejscem do ćwiczenia tych umiejętności.

Unikanie hobby

Unikanie hobby podczas studiowania może być podstępną sprawą. O ile zrozumiałe jest czerpanie przyjemności z hobby, o tyle nie powinno ono mieć pierwszeństwa przed studiami. Zamiast tego, powinieneś nauczyć się równoważyć te dwie rzeczy, co pomoże Ci rozwinąć umiejętności zarządzania czasem. Jeśli nie potrafisz znaleźć równowagi między studiami a hobby, może się okazać, że masz problem ze skupieniem się na jednym z nich.

Jednym z najlepszych sposobów na zrównoważenie czasu, który poświęcasz na różne hobby jest posiadanie ścisłego harmonogramu. To pomoże Ci utrzymać codzienną rutynę i pomoże Ci pozostać aktywnym fizycznie. Pomaga to również zachować produktywność. Planując dni z wyprzedzeniem, możesz skrócić czas, który spędzasz na swoim hobby, jednocześnie pozwalając sobie na dłuższe przerwy na naukę.

Poza czasem przeznaczonym na naukę, możesz również zaangażować się w hobby, które poszerza Twoje horyzonty. Na przykład, możesz odbyć staż. Twoje hobby zapewni Ci zajęcie i pomoże Ci rozwinąć ukryty potencjał. Pomoże Ci to również zachować świeżość i zapobiec przytłoczeniu zadaniami. Dobra równowaga między nauką a hobby pomoże Ci poprawić ogólną ocenę i zwiększyć szanse na kontynuowanie nauki na wyższym poziomie.

Unikanie ćwiczeń

Jedno z badań wykazało, że unikanie rozpraszających ćwiczeń podczas nauki może poprawić nastrój. Badanie obejmowało 84 studentów studiów licencjackich, którzy oceniali swój nastrój i poziom pobudzenia przed i po przejściu 3,6 mph na bieżni. Uczestnicy oglądali program telewizyjny, który ocenili jako przyjemny przed ćwiczeniami, ale mieli możliwość wyłączenia telewizora lub nie oglądania niczego.

Uczestnicy zostali oddzieleni od ogólnej populacji siłowni. Otrzymali świadomą zgodę na udział w badaniu. Następnie ukończyli pięć minut spokojnego odpoczynku przed rozpoczęciem fazy badania. Uczestnicy zostali również poproszeni o ocenę swojego nastroju i poziomu pobudzenia przed rozpoczęciem badania.

Badacze zauważyli, że obecność czynników rozpraszających może również przyczynić się do ogólnego efektu ćwiczeń. Niektóre badania pokazują, że wpływ ćwiczeń na nastrój jest wzmocniony przez radość z ćwiczeń. Badacze postawili hipotezę, że może to skłonić ludzi do kontynuowania rutyny ćwiczeń. Może to nawet prowadzić ich do osiągnięcia celów studyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *