Czym są hologramy studenckie? 

biblioteka studencka na uniwersytecie

Każdy student rozpoczynający naukę na uczelni wyższej otrzymuje Elektroniczną Legitymację Studencką. Legitymacja ELS zawiera dane uczelni, zdjęcie i dane osobowe studenta oraz specjalne okienka na rewersie dokumentu, na których wkleja się aktualny hologram studencki. Czym są i do czego służą naklejki ELS? 

Naklejki do legitymacji studenckiej ELS 

Kilkanaście lat temu na polskich uczelniach publicznych i prywatnych wprowadzono Uniwersytecki System Obsługi Studiów, a wraz z nim Elektroniczne Legitymacje Studenckie. Nowoczesny system USOS i legitymacje studenckie ELS zastąpiły tradycyjne indeksy i legitymacje studenckie w formie papierowej. Legitymacja studencka ELS posiada wbudowany chip, który pozwala w szybki sposób zweryfikować dane studenta oraz informacje o przebiegu studiów w systemie USOS. Zastąpienie papierowej legitymacji studenckiej, której ważność można było przedłużyć poprzez otrzymanie pieczątki w dziekanacie uczelni, wpłynęło na wprowadzenie czegoś takiego o nazwie jak hologram na legitymację studencką, którą studenci otrzymują na początku każdego semestru. Hologramy studenckie przykleja się na odwrocie legitymacji studenckiej w specjalnych okienkach. Posiadanie aktualnego hologramu studenckiego jest potwierdzeniem ważności legitymacji oraz posiadania statusu studenta. Określenie “podbić legitymację studencką” w praktyce oznacza otrzymanie naklejki przedłużającej ważność dokumentu na kolejny semestr. Ważna legitymacja studencka z aktualnym hologramem ELS jest dokumentem uprawniającym do korzystania z wielu ulg i rabatów. Studentom uczelni publicznych i prywatnych, kontynuującym edukację w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym przysługują zniżki wysokości 51% na przejazdy PKP, 50% na bilety PKS i komunikacji miejskiej, ulgowe bilety w instytucjach kultury, a także zniżki w księgarniach akademickich i komercyjnych, obiektach turystycznych, klubach, restauracjach, punktach handlowych i usługowych.

Czym się charakteryzuje hologram studencki?

Naklejki na legitymację studencką to niewielkie znaczki 9mm x 10 mm o holograficznej powierzchni z laserowo nacinaną datą ważności. Naklejki ELS posiadają także znak RP, znak orła oraz 8 cyfrowy kod, w którym 3 pierwsze są oznaczeniem uczelni wyższej, a 5 kolejnych numerem seryjnym hologramu studenckiego. Każda naklejka na legitymację ELS posiada specjalne zabezpieczenie w postaci plastra miodu, które uniemożliwia odklejenie i ponowne naklejenie. Czy naklejki studenckie różnią się od naklejek dla doktorantów? Hologramy na Elektroniczną Legitymację Doktorancką są niemal identyczne jak naklejki studenckie, różnią się jedynie datą ważności. W przypadku naklejek studenckich wydawane są hologramy z datą ważności 31-10-2022 i 31-03-2023, a naklejki ELD z datą 31-09-2023.  Co ciekawe, oryginalne naklejki studenckie można również kupić do celów kolekcjonerskich. Czym różni się naklejka na legitymacje studenta kolekcjonerska ELS od oryginalnej? Hologramy studenckie wydawane w dziekanatach uczelni wyższych są praktycznie takie same jak naklejki studenckie do celów kolekcjonerskich. Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi możliwa jest sprzedaż hologramów studenckich z aktualną datą ważności, nielegalne jest jedynie posługiwanie się kolekcjonerską naklejką ELS aby skorzystać z ustawowych ulg przysługujących studentom.

Gdzie można legalnie kupić kolekcjonerską naklejkę na legitymację studencką? 

Studenckie hologramy kolekcjonerskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość sklepów internetowych oferujących oryginalne naklejki na legitymacje ELS i ELD. Naklejki do legitymacji studenckiej dostępne są także na Allegro, OLX czy regionalnych portalach ogłoszeniowych. Warto jednak skorzystać z profesjonalnych sklepów oferujących oryginalne hologramy studenckie, cieszące się pozytywnymi opiniami klientów. Hologramykolekcjonerskie24.com to specjalistyczny sklep internetowy zajmujący się sprzedażą naklejek na legitymacje studenckie i doktoranckie wszystkich uczelni wyższych w Polsce. W ofercie sklepu dostępne są naklejki ELS i ELD z aktualną datą ważności, a także z poprzednich edycji, w konkurencyjnych cenach i szybką dostawą na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *